آیا روکش غلطک با پوشش پلیمری برای محافظت از خوردگی مناسب است؟

محافظت از روکش غلطک  بسیار مهم است. اهمیت این موضوع در صنعت چاپ اثبات شده است.

همه پیش بینی های احتمالی صورت گرفته است. با این وجود، از تلفات خوردگی فلزات به طور کامل نمی توان جلوگیری کرد. اما می توان از میزان خسارت بسیار کاهش داد.

کاهش هزینه تعمیر روکش غلطک

این موضوع برای توجیه تمام تلاش ها کافی است. درصد زیادی از آهن و فولاد برای پر کردن مقدار عظیم فلز از بین رفته به دلیل خوردگی استفاده می شود. | روکش غلطک چاپ |

هزینه جراحات دریافتی و از بین رفتن جان ناشی از حوادث ناشی از خوردگی هرگز مشخص نمی شود.

برای جلوگیری از این مشکل، انواع مختلفی از محافظت به عنوان روکش غلطک وجود دارد. محافظ هایی مانند پوشش های پلیمری ایجاد شده است.

تاریخچه پلیمر

این پلیمرها در اولین تمدنهای آمریکای جنوبی مانند آزتک شروع به کار کردند. آن ها قبلاً از لاستیک برای ساخت مقالات الاستیک یا پارچه های ضد آب استفاده می کردند.

تارها ماده مایع به دست آمده از تخریب انتخابی برخی مواد می باشند. آن ها با منشأ طبیعی برای قایقرانی و کشتی سازی نیز مورد استفاده قرار گرفت.

در طول جنگ جهانی دوم، ژاپن عرضه لاستیک طبیعی را قطع کرد. جستجوی یک جایگزین باعث ایجاد لاستیک مصنوعی شد. با آن اتفاق صنعت پلاستیک ظهور پیدا کرد.

به شکل 1 روکش غلطک توجه کنید.

پلیمرهای مصنوعی آنهایی هستند که در آزمایشگاه یا صنعت به دست می آیند. توسط انسان از عناصر طبیعت برای کارکردهای خاص ایجاد می شوند. آن ها دارای ویژگی هایی برای تحقق این موارد هستند.

روکش غلطک چیست؟

فرآیند روکش غلطک  استفاده از ضخامت محدود برخی مواد بر روی فلز است. این تبدیل سطح آن به وسیله شیمیایی یا الکترولیت برای دستیابی به یک اکسید فلزی اصلی است. از روکش ها برای جداسازی نواحی آندی و کاتدی استفاده می شود. | روکش غلطک چرخ فینیشر|

همچنین از انتشار اکسیژن یا بخار آب که آغازگر خوردگی یا اکسیداسیون است جلوگیری می کند.

هدف اصلی پوشش یا پایان آن، بهبود ظاهر و ارزش فروش مقاله است.

روکش غلطک پلیمری

صنایع لاستیک سازی صنعت اصفهان

شکل 1 روکش غلطک

روکش غلتک نساجی بیشتر فلزات برای تأمین مقاومت دائمی در برابر موارد زیر به پوشش نیاز دارند:

تجزیه الکترولیت.

مقاومت در برابر سایش.

تماس با جو خورنده مانند رطوبت زیاد.

پوشش های محافظ

اشیاء باید به گونه ای روکش غلطک را می پوشاند. فلز پایه کاملاً از محیط تهاجمی جدا شود.  این به طور عمده نتیجه می گیرد که قطعاتی که باید روکش شوند. | روکش غلتک لیفتراک |

باید به گونه ای تمام شوند که نیازی به ماشین کاری بعدی نداشته باشد. زیرا این امر باعث خراب شدن پوشش می شود.

 هنجارهای تعیین شده با توجه به حداقل ضخامت پوشش ها به ملاحظات اقتصادی باید در نظر گرفته شود. یکی از مهمترین پوشش ها با عایق کاری الکتریکی مواد می باشد. مانند

رنگ

رزین

رسوبات فلزی

رسوبات غیر فلزی با ضخامت کافی

انتخاب پوشش

برای دستیابی به بهترین محافظت ممکن از مواد با روکش، شرایطی که قسمت محافظت شده در آن قرار دارد باید با دقت مورد بررسی قرار گیرد.| روکش غلتک چاپ |

انتخاب محافظت خوب همیشه باید از مواردی باشد که بیشترین امنیت را فراهم می کند. اما همیشه باید در نظر داشته باشید که حفاظت فقط موقتی است.

 روکش همیشه کم و بیش با عمل محیط پرخاشگرانه صرف می شود. تمام پوشش های روکش غلتک چرخ فینیشر، هرچه از ماهیت آنها باشد.

آن ها برای ارائه منافذ طبیعی هستند. اما باید این نکته را در نظر گرفت که در نظر گرفتن روکش های بی فایده است.

هنگامی که علت آن به دلیل نقایص پایه فلزی مانند ضربات، منافذ، ترک ها و غیره باشد بسیار معمول است.در  روکش غلتک نساجی محیط خورنده می تواند حمله آنها را آغاز می کند.

برای اینکه فلز پایه بتواند از خود محافظت کند. لازم است که از سلامتی برخوردار باشد. زیرا بهترین روشها در برابر نقصان شکست می خورند. همچنین اثر تشکیل منافذ طبیعی نیز از بین می رود.

انواع پوشش روکش غلطک

پوشش های مناسب برای غلطک معمولا از مواد زیر تشکیل شده اند.

  • پلیمرها
  • فلزی
  • غیر فلزی

شکل 2 غلطک را مشاهده کنید.

پلیمر در روکش غلطک

ماده در روکش غلتک لیفتراک  از مولکول هایی تشکیل شده است که می توانند از نظر اندازه طبیعی یا مولکولهای غول پیکر به نام پلیمرها باشند.

این پلیمرها توسط اتحادیه صدها هزار مولکول کوچک به نام مونومرها تولید می شوند. البته که زنجیره های عظیمی از متنوع ترین شکل ها را تشکیل می دهند.

برخی مانند نودل هستند ، برخی دیگر دارای فرورفتگی هستند.  با این حالدر روکش غلتک ، بیشتر پلیمرهایی که در زندگی روزمره خود استفاده می کنیم.

صنایع لاستیک سازی صنعت اصفهان

شکل 2 غلطک

مواد مصنوعی با خصوصیات و کاربردهای متنوع است.

آنچه پلیمرها را در روکش غلطک  از مواد ساخته شده از مولکولهای اندازه طبیعی متمایز می کند خواص مکانیکی آنها است.

به طور کلی، پلیمرها از لحاظ مکانیکی بسیار عالی هستند. زیرا زنجیره های بزرگ پلیمری جذب می کنند. نیروهای جذاب بین مولکولی وابسته به ترکیب شیمیایی پلیمر است و می تواند انواع مختلفی داشته باشد.

  • بسته به منشاء آنها ، پلیمرها می توانند: طبیعی یا مصنوعی باشند.
  • با توجه به مکانیسم پلیمریزاسیون آن: توسط تراکم یا اضافه کردن.
  • بسته به کاربردهای شما: الاستومرها، پلاستیکها ، الیاف ، روکشها و چسبها.

پوشش های اصلی با پلیمرها

پلیمرها ترکیبات شیمیایی بسیار مهمی هستند ، پلیمرهای آلی و مصنوعی نیز بر اساس همین اصل وجود دارند.