گسکت

گسکت | همه چیزی که باید بدانید

Gasket | انواع

گسکت | ويژگي واشرهاي اسپيرال

گسکت | نحوه ی استقرار

انتخاب gasket  مناسب

شکل 1 گسکت

شکل 2 واشر لاستیکی

گسکت

گسکت | همه چیزی که باید بدانید

در Flange ها به منظور پیشگیری از نشتي سيال از میانی كه بين سطح های فلنج است، بهره برده میشود.

Gasket | انواع

1-گسکت تخت

این gasket از آزبست(C.A.F) و يا تفلون (PTFE) و همچنین از گرافيت (GRAPHIT) ساخته شده است. در Flange هاي ساده و Flange هايی که سطح برامده دارند بهره برده میشود. این در حالی است که در Flange هاي زبانه و دارای شیار نیز استفاده ی بسیاری را دارا میباشند.

2- گسکت حلزوني معروف به Spiral wound gasket

اين مدل از gasket شامل يك لايه ی فولادی ضد زنگ، يك رویه پركننده از نوع آزبست ساخته شده است. همچنین ممکن است این لایه از جنس گرافیت و یا تفلون نیز باشد. كه با سطح مقطع V شكل و بشکل تحت فشار قرار گرفته، دور هم دوران داده شده میباشد.

مقطع V طور باعث میگردد اين گسکتها  فشار بيشتري را متحمل میشوند. کلفتی اين مدل گسکت  براي همه ی اندازه و كلاس ها یکی است. اين گسکتها از قاطی شدن يك فلز شكل داده شده از سیم و مواد نرم پركننده ساخته میشود.

شكل  اين گسکتها زمانی که در میان دو Flange فشرده ميشوند تاثير بسیاری در آب بندي میگزارند. اين مدل لايي ها ممكنه شامل رينگ داخلي يا رینگ خارجي بوده كه داخلي ميزان خوردگي Flange را کم میکند. همچنین از اجزاي آب بندي مراقبت مينماید.

رينگ خارجي نیز براي صحيح نصب نمودن لايي كاربردی است. عموما جنس اين رينگها از فولاد و کلفتی شان نهایتا 3.5mm است.

ارتجاع و استقامت گسکتهاي مارپيچي عامل هایی اند كه اين gasket را منحصر به فرد میکنند. همچنین این محصول را تبدیل بعنوان يك گزينه خوب براي بهره بری در كاربردهاي متنوع متمايز ساخته شده است.

اين مدل لايي در Flange هاي ساده و Flange های با سطح برامده و Flange های زبانه استفاده میشود. همچنین در Flange های دارای شیار نیز مفید است.

در خیلی از نقاط صنعتي مثل پالايشگاه، نيروگاهها، انواع سايت هاي پروسه های شيميايي استفاده میشود. همچنين صنايع هوايي از اين مدل گسکت ها بهره ی فراوانی را میبرند.

در شکل 1 گسکتاز بی و قسمت های سازنده ی آن نمایان شده است. قبل اینکه شکل را مشاهده کنید، به اطلاع میرسانیم که شرکت اصفهان رابر، بهترین خدمات صنایع لاستیکی را ارائه میدهد.

گسکت

شکل 1 گسکت

3- واشر لاستیکی | لايي با پوشش فلزي

اين مدل لايي از آزبست ، تفلون و يا گرافيت ساخته شده است. از زير و رو نیز با صفحه آهنی پوشیده گشته است. کلفتی اين مدل لايي براي همه ی اندازه و كلاسها مساوی با 4.5mm+0.25 است.

قطر خارجي اش نیز در يك اندازه معین براي همه ی كلاسها یکی است.

اين مدل لايي در Flange های با سطح برامده و Flange های زبانه و مبدل هاي حرارتي بهره برده میشود.

در شکل 2 واشر لاستیکی زیر مکان استقرار  اين مدل گسکتها كه معمولا در مبدلهاي حرارتي بهره برده میشود. مشخص شده است که شما مقدور به مشاهده ی آن هستید.

4-    رينگهاي آب بندي مخصوص Flange های با اتصال رينگي

اين مدل از فلز (عموما فولادهاي نرم و آلياژهاي آن) تولید میگردد. این باعث میشود داراي مقطع بادامكي و يا 8 وجهی (Octagonal) باشد.

گسکت | ويژگي واشرهاي اسپيرال

1-بخاطر بهره برداری از چندين حلقه پی در پی در نوار فلزي كه همراه با نوار وسطی (فيلر) پيچيده میگردد. واشرهاي اسپيرال قابليت آب بندي بسيار بالایی را شامل میشوند که این خود ویژگی منحصر به فردی است.

شایان ذکر است که بهترین نوع واشر لاستیکی و گسکت را برای لاستیک سازی در اصفهان را شرکت اصفهان رابر تولید میکند.

2- با انتخاب مدل مناسب براي نوار فلزی و نیز نوار filer، واشر اسپيرال كليه استفاده های صنعتي تا فشار 201 بار و محدوده حرارتي -204 تا 1003 درجه سانتيگراد را متحمل میشود. همچنین در انواع محيط هاي شيميايي قادر به ادامه ی فعالیت خود است.

3- مطابق شرايط اطراف نصب  واشر (دما ، فشار ، و…) نوار فلزي مدل فولادهاي ضد زنگ مس، nickel و همچنین titanium برگزید. نوار فيلر هم متناسب با نياز از مدل گرافيت ، سراميك ، تفلون و يا ماده های نسوز انتخاب میشود.

4- بخاطر ویژگی ارتجاعي خوب، واشرها در مقابل لرزش، شوك حرارتي و شوك ضربه بسيار محکم هستند.

5- راحتی هنگام نصب يكي از ويژگيهاي نمایان واشرهاي اسپيرال است. بخاطر عدم بهره بردن از چسب در زمان مونتاژ اين واشرها، عوض کردن و جایگزینی واشرهاي اسپيرال خیلی ساده است. واشرهاي اسپيرال هیچ تاثیر مخربی بر سطوح flange نمیگزارد و این نیز یک ویژگی موثر است.

گسکت | نحوه ی استقرار

در اتصال flange، همه ی اجزاء بایستی بشکل كاملا درست تکه آب بند را پوشش دهند. در اکثر مورد ها بروز نشتي، بكارگيري غلط همين نكته است که باعث اختلال میشود.

گسکت

شکل 2 واشر لاستیکی

انتخاب gasket  مناسب

برگزیدن gasket  مناسب برای كاربردهاي مخصوص كار تقریبا مشکلی است که شما باید به آن توجه کنید. گزینش يك گسکت  چهار ايتم اصلی را بايد مد نظر قرار داد:

  1. مدل flange و تعداد پيچهايي كه flange ها را به هم میبندد.
  2. مدل سيالي که از درون لاين قرار است که رد شود.
  3. حجم دمايي كه gasket بایستی در آن دما فعال شود.
  4. حجم فشاري كه گسکت بایستی در آن فشارفعالیت نماید.

در پایان باید بگوییم: شرکت اصفهان رابر، بهترین و بزرگترین شرکت واشر سازی در اصفهان است که در حال فعالیت است.