معرفی اکسپنشن جوینت

در بخش میانی مبدل حرارتی (بخش میانی پوسته) استفاده از اکسپنشن جوینت کاربرد دارد که کار آن خنثی کردن اثرات انبساط دمایی می باشد.
اکسپنشن جوینت (expansion joints) برای اتصال کاتالهای انتقال هوا استفاده شده است. وظیفه اصلی این اتصال مفصلی ثابت نگه داشتن این کانالها از لرزش، پایداری حرارتی و جلوگیری از سر و صدای اضافی است.

می توانید مطالب زیر را مطالعه کنید:
مبدل حرارتی

معرفی مبدل حرارتی:

مبدل حرارتی یا واشر مبدل حرارتی به دستگاهی گفته می شود که تحت تاثیر اختلاف دمای به وجود آمده بین دو سیال، حرارت را از یک سیال (مایع یا گاز) به سیال دیگر انتقال می دهد.

به عنوان مثال یک مبدل حرارتی (واشر مبدل) روغن، کار انتقال حرارت روغن داغ به هوا یا آب را انجام می دهد و یا مبدل حرارتی استخر، می تواند کار انتقال گرمای آب داغ بویلر به درون آب استخر (بدون تماس مستقیم دو سیال با هم) را انجام دهد.

از جمله مهم ترین و پراستفاده ترین مبدل های حرارتی موجود می توان به نوع هوا خنک، نوع پوسته و لوله و همچنین نوع صفحه ای اشاره داشته باشیم
مبدل حرارتی از جمله مهم ترین عناصر موتورخانه و به طور کلی تاسیسات گرمایشی ساختمان محسوب می شود که به طور پیوسته وظیفه تامین آب گرم مصرفی داخل ساختمان را بر عهده دارد.

عملکرد اکسپنشن جوینت:

نام های دیگر این محصول ، اتصال انبساطی،سیلندر انبساطی، اتصال انعطاف پذیر و … می باشد.

متریال به کار رفته در یک اکسپنشن جوینت یک یا چند سیلندر که از جنس فولاد زنگ ناپذیر یا لاستیک ، پارچه ، پلاستیک (PTFE) می باشد.
فلز پر کاربردترین مواد برای ساخت اکسپنشن جوینت است. چون که فلزات خواص ویژه ای دارا هستند.
مقاوم در برابر حرارت بالا ، خوردگی و … هستند.

در واقع اکسپنشن جوینت فلزی برای جذب تغییرات اندازه در سیستم های لوله های فلزی و کانال‌ها طراحی شده‌اند. تغییرات شامل انبساط بر اثر حرارت، لرزش‌های ناشی از ماشین‌های دوار، تغییر شکل‌های ناشی از فشار، تغییرات راستا در زمان نصب یا مشکلات ساختمانی هستند.

مهم ترین عضو این محصول سیلندری به نام (Bellow) می باشد.همانطور که می دانید سیلندرها از حلقه تشکیل شده اند که به گونه ای طراحی شده اند که مقاوم در برابر فشار داخلی باشند.
همچنین انعطاف پذیری آنها باعث می شود که از انحرافات محوری ، جانبی و مورب جلوگیری یا تصحیح شود.
اتصالات انبساطی کاربرد زیادی در سیستم های لوله کشی دارند.
در سیستم های لوله کشی به منظور کاهش تنشی که در اثر دمای ایجاد می شود از اکسپنشن جوینت استفاده می شود.
همچنین در محل اتصال لوله ها به تجهیزاتی  مثل پمپ و توربین های بخار به منظور کاهش بار لوله ها کاربرد دارد.
مجموع عملکرد این اتصالات سبب طولانی تر شدن زمان سرویس در سیستم های لوله کشی و کاهش تعداد دفعات تعمیر و نگهداری می گردد.

مهندسان و طراحان سیستم های لوله کشی بطور معمول از اتصالات انبساطی استفاده می کنند، زیرا این اتصالات طراحی را ساده تر کرده و با کاهش هزینه های ناشی از فیکس پوینت ها و گایدها و کاهش فضاهای اضافی مورد نیاز برای سیستم های لوله کشی، هزینه ها را کاهش می دهند.

بنابراین اتصالات انبساطی بسیار مؤثرتر از سایر گزینه ها مانند خم های لوله و لوپ های لوله هستند زیرا امکانات بیشتری برای حفظ فضاها و تأثیرات اقتصادی و جذب حرکات و تنش های بزرگ تر در سیستم های لوله کشی فراهم می کنند.