6 دلیل برای خرابی اورینگ ها ، نشانه خرابی و زمان مناسب تعویض آن‌ها

اورینگ یکی از رایج‌ترین مهروموم‌ها است که امروزه در طراحی ماشین مورد استفاده قرار می‌گیرند. اورینگ حلقه الاستومر با سطح مقطع گرد است. که به‌گونه‌ای طراحی شده که در یک شیار قرارگرفته و در حین مونتاژ بین دو یا چند قسمت فشرده می‌شود. و باعث ایجاد مهروموم در رابط می‌شود. آن‌ها ارزان قیمت ، ساخت آسان و قابل اعتماد هستند.

O ringمانند همه چیز، گاهی اوقات شکست می‌خورد یا می‌شکند و نیاز به تعویض دارد. این حلقه‌ها می‌توانند به دلایل مختلف شکست بخورند.

امروز ما در مورد برخی خصوصیات بحث می‌کنیم. که به ما کمک می‌کنند تا علل خرابی اورینگ و زمان جایگزینی آن‌ها را شناسایی کنیم.

خرابی اورینگ ها باگذشت زمان ممکن است نشان داده شود. آنها فرسوده میشوند و نیاز به تعویض دارند. اگر حلقه‌های  شما مطابق آنچه انتظار داشتید عمل نمی‌کند و آسیب دیداری نیز وجود دارد. ، لزوماً به معنای آسیب دیدن آن نیست. این می‌تواند به معنای آن باشد که شما در انتخاب اندازه برای کاربردی که از آن استفاده می‌کنید، اشتباه کرده باشید.

پس از اطمینان و تأیید اندازه مناسب ، در اینجا چند نکته عیب‌یابی برای شناسایی  خرابی اورینگ آورده شده است.

در زیر اقدامات لازم جهت اندازه‌گیری مناسب برای حلقه جدید یا جایگزین O ارائه‌شده است.

 1. حلقه O را روی یک سطح صاف و سطح قرار دهید.
 2. قطر داخلی را با استفاده از یک خط کش برای اندازه‌گیری از یک لبه داخلی به دیگری تعیین کنید.
 3. برای اندازه‌گیری قطر از یک خط کش استفاده کنید ، از یک گوشه بیرونی حلقه O تا گوشه بیرونی دیگر.
 4. در آخر، سطح مقطع را اندازه‌گیری کنید. حلقه O را درون یک دستگاه کولیس ورنی قرار دهید. فک‌های کولیس را به‌راحتی روی حلقه O ببندید ، اما آن را فشرده نکنید. ضخامت حلقه را ثبت کنید.
صنایع لاستیک سازی صنهعت اصفهان

شکل 1 اورینگ

چرا حلقه‌های O ترک می‌کنند؟

شایع‌ترین علل خرابی اورینگ و  نارسایی حلقه o عبارت‌اند از:

 1. فشرده‌سازی نامنظم
 2. روغن‌کاری ناکافی
 3. با استفاده از اندازه نادرست
 4. نصب نادرست
 5. نگهداری نامناسب از حلقه‌های o
 6. از آنجا که یک حلقه o معیوب می‌تواند تجارت را متوقف کند، حفظ آن‌ها و داشتن جایگزینی در دسترس مهم است.

فشرده‌سازی نامنظم می‌تواند در اثر چندین مسئله مکانیکی ایجاد شود. اما به‌طور معمول هنگامی ایجاد می‌شود که نمی‌تواند یک مهر و موم ثابت را حفظ کرد.

بدون یکپارچگی مهروموم ، اورینگ می‌تواند تغییر شکل یافته و بشکند. نگهداری تجهیزات می‌تواند به جلوگیری از بین رفتن تمامیت مهروموم شده و همچنین به طول عمر تجهیزات شما کمک کند .

روغن‌کاری مناسب در طولانی شدن عمر حلقه o بلکه در حفظ یک مهروموم ثابت نیز مهم است.

نوع اورینگ و نوع تجهیزات مورداستفاده، نوع روان کننده مورد نیاز را تعیین می‌کند.

استفاده از روان کننده اشتباه یا روغن‌کاری کافی نمی‌تواند عمر حلقه o را کوتاه کند. بلکه باعث صدمه جبران ناپذیری به تجهیزات می‌شود. قبل از استفاده از روان کننده باید با یک منبع معتبر مشورت کنید.

مضرات انتخاب نادرست

استفاده از حلقه o با اندازه نادرست باعث می‌شود که سریع تحت فشار قرار گرفته یا شکسته شود. حلقه‌های o با اندازه نادرست ممکن است باعث لغزش قطعات. یا ایجاد ارتباط با سایر قسمت‌هایی شود که باید توسط حلقه o از هم جدا شوند.

این مسئله همچنین می‌تواند از یکپارچگی مهروموم جلوگیری کند. و منجر به خرابی اورینگ و تجهیزات و تعمیرات با هزینه زیاد شود.

همچنین حلقه‌های اورینگ نیز می‌توانند به‌صورت نادرست نصب شوند. نصب صحیح حلقه o شامل استفاده از روان کننده مناسب ، قرارگیری صحیح  و اندازه مناسب آن است.

بسته به نوع حلقه‌ای که تجهیزات به آن نیاز دارند ، ابزارهای مختلف نصب حلقه‌ای وجود دارد. ابزار نصب ممکن است تجهیزات لازم را داشته باشد. یا ممکن است نیاز باشد به صورت جداگانه خریداری شود.

در آخر اینکه ، حلقه‌های اورینگ باید به‌دوراز اشعه ماوراءبنفش یا فلورسنت یا نور مستقیم خورشید نگهداری شوند. تا از ترک‌خوردگی قبل از نصب آن‌ها جلوگیری شود.

حلقه‌های O نباید در هنگام کشش ذخیره شوند. کشش حلقه‌های o قبل از نصب فقط باید در صورت دستور کار سازنده انجام شود.

صنایع لاستیک سازی صنعت اصفهان

         شکل 2 اورینگ

نشانه‌های اورینگ آسیب دیده

 1. حلقه O باعث انشعابات محیطی در سطح صاف شده می‌شود. این پدیده معمولاً به دلیل فشرده‌سازی بیش از حد است.
 1. به دلیل تغییر فشار سریع ، تاول ، جیب یا چاله‌هایی روی سطح حلقه آن دارد.
 1. برش های کوچک ، لقمه‌ها یا گازهای کوچک را به نمایش می‌گذارد. این مشکل به‌طور معمول خسارت ناشی از نصب است.
 1. حلقه O یا بخش‌هایی از آن یک سطح مسطح به‌موازات جهت حرکت را به نمایش می‌گذارد. ذرات و ضایعات سست ممکن است در سطح مهروموم یافت شود. دلیل آن می‌تواند اصطکاک یک سطح آب‌بندی خشن باشد.
 1. حلقه اورینگ لبه‌های خزنده‌ای ایجاد می‌کند . که معمولاً به دلیل ترخیص بیش از حد، خسته می‌شوند.
 1. حلقه O ممکن است ترک‌های شعاعی واقع در بالاترین سطوح دما را به نمایش بگذارد. علاوه بر این ، برخی از الاستومرها ممکن است علائم نرم شدن را نشان دهند. این مشکل به دلیل قرار گرفتن در معرض گرمای بیش از حد است.
 1. حلقه O به دلیل ناسازگاری شیمیایی ممکن است بسیاری از علائم تخریب. ازجمله تاول‌ها ، ترک‌ها ، حفره‌ها یا تغییر رنگ را نشان دهد.

هر یک از شرایط فوق جایگزینی حلقه شما را ضمانت می‌کند. یک قانون خوب این است که یک‌بار درهر سال O-Rings را جایگزین کنید.

زمان آن فرا رسیده است که حلقه‌های O خود را جایگزین کنید

اگر زمان تعویض حلقه‌های O شما رسیده است. صنایع اصفهان لاستیک ، کیت ،جعبه اورینگ  و لوازم جانبی O-Ring را دربسته‌های مختلفی برای انواع صنایع و کاربردها قرار می‌گیرد، در اختیار مشتریان قرار می‌دهد.

همچنین لاستیک و لوازم تولیدکننده شما را پوشش داده‌ایم. نه‌تنها طیف گسترده‌ای از حلقه‌های O، بلکه فراوانی از مواد و منابع اورینگ را نیز حمل می‌کنیم. که کار شما را ساده‌تر می‌کند.