رابرلاینینگ چیست؟

برای محافظت از سطوح فلزی، مخازن و قطعاتی که در معرض خورندگی مواد شیمیایی و یا سایش توسط مواد ساینده قرار دارند،از عایق لاستیکی به ضخامت حداقل 3mm  استفاده می شود.
این عایق لاستیکی صرفا برای سطوح فلزی نیست. میتوان برای محافظت از دیواره  بتنی در مقابل سایش یا خوردگی استفاده کرد.
به این عایق لاستیکی رابرلاینینگ (Rubber Lining)، یا آستر پلاستیکی ، پوشش پلاستیکی ، لاستیک کاری،عایق ضد سایش،عایق ضد اسید،عایق مخازن و یا لاستیک کاری مخازن می گویند.
در روش رابرلاینینگ ، نوع لابر و سیستم چسبی که انتخاب میشود با مطالعه و بررسی سازگاری آن با شرایط فرآیند صورت میپذیرد.کیفیت فرآیند تولید لاستیک در تعیین کیفیت نهایی رابر بسیار مهم است و این مهم در اجرای سیستم رابرلاینینگ در میزان طول عمر آن موثر خواهد بود.
جنس عایقهای لاستیکی مقاومت در برابر اسیدهایی مثل:اسید کلریک ، اسید فسفریک،اسید استیک،اسید سولفوریک و …دارد.
این لاستیک ها هم در مقابل دما هم در مقابل اسید بسیار مقاوم هستند و عمر مخزن را چند برابر میکنند.

انواع رابرلاینینگ:

رابرلاینینگ طبق روش اعمال به دو دسته تقسیم میشود:

رابر به روش گرم
رابر به روش سرد

رابر لاینینگ به روش گرم:

در این روش برخی از پوشش های لاستیکی به صورت خام ( شیت ) تهیه شده و در مخزن یا قطعه نصب می شوند.
پس از نصب برای دستیابی به مقاومت شیمیایی و خصوصیات مکانیکی مطلوب باید ولکانیزه شوند.ولکانیزاسیون نسبت به ابعاد قطعه می تواند با انجام عملیات کیورینگ انجام شود.یعنی تحت فشار و حرارت بالا در اتوکلاو صورت میگیرد.عملیات کیورینگ می تواند توسط بخار یا آب و هوای داغ در محل کاردهی قطعه نیز انجام گیرد.
فرمولاسیون لاستیک می تواند به گونه ای طراحی شود که پوشش لاستیکی در مدت زمان طولانی تری ولی در دما و فشار محیط ولکانیزه شود و به این ترتیب بتوان از انجام عملیات کیورینگ اجتناب نمود.

رابرلاینینگ به روش سرد:

جنس خام لاستیکی توسط تولید کننده در محل کارخانه سازنده لاستیک ولکانیزه شده اند و شیت پخته شده در محل نصب می شود و در این روش نیازی به عملیات پخت (کیورینگ) نیست و پس از اجرا می‌توان مخزن را مورد بهره برداری قرار داد.

رابرلاینینگ بر اساس سختی به دو دسته تقسیم می شود:

رابر نرم(soft rubber)
رابر سخت(hard rubber)

رابر نرم:

به لاستیک هایی که سختی آنها در محدوده shore A قرار گیرد رابر نرم گویند.

رابر سخت:

لاستیک هایی که سختی آنها در محدوده shore A نیست و به shore D منتقل شوند رابر سخت نامیده می شوند..رابر های سخت دارای مقاومت شیمیایی در برابر اسید ها و بازها و سایر حلالها هستند ولی دارای یک محدودیت می باشند که در محلهای که دائما تحت تنش مکانیکی قرار دارند قابل استفاده نیستند.

محل های کاربرد رابرلاینینگ

همانطور که میدانیم پوششکاری با ورق لاستیک معمولا جهت محافظت از سطوح داخلی مخازن،لوله ها و قطعاتی با کاربری در صنایع نفت و گاز ، پتروشیمی ، حفاری ، پالایش ، معدن و همچنین کارخانجات تولید یا حمل مواد خورنده استفاده می شود.

رابر لاینینگ مخازن ذخیره اسیدهایی از قبیل اسید کلریدریک ، آب ژاول یا همان هیپو کلریت سدیم ، اسید سولفوریک رقیق ، اسید فسفریک و اسید نیتریک و مخازن ذخیره قلیاهایی نظیر سود سوزآور یا همان کاستیک سودا. Acid storage Tanks) )&(Alkali storage Tanks)
به عنوان لایه نفوذناپذیر ممبرین در سیستم های کاشی و آجر کاری ضد اسید و باز در مخازن یا سامپ های خنثی سازی اسید و باز.(Neutralization sumps)
رابر لاینینگ مخازن حمل مواد خورنده.
رابر لاینینگ مخازن واحدهای تصفیه آبهای صنعتی (WTP-Water Treatment plant) در نیروگاهها و کارخانجاتی که به نحوی استفاده کننده دائمی آب هستند و به تولید آب (Demineralised Water) نیازمندند مانند مخازن ( Mixed-Bed Tanks)، مخازن آنیونی و کاتیون (Cation tanks & Anion) ، مخازن شستشو و احیای رزین (Resin Back Washn Tanks) .
داخل سلهای الکترولیز در کارخانه های کلر آلکالی ( Elektrolyse Cell Chlorakali)
لوله ها و شیر آلات انتقال آب نمک ، آب دریا و مواد خورنده
داخل لوله ها و اتصالات و پوسته پمپها و هر قسمتی از معادن که خورندگی ناشی از سایش وجود داشته باشد.