نوار اسفنجی

شکل 1نوار اسفنجی لاستیکی

نوار اسفنجی لاستیکی چه انواعی دارد و کاربردهای آن در صنایع چیست؟

نوار اسفنجی لاستیکی تنوع زیادی در مواد به کار رفته دارد. تنوع این مواد آن را برای طیف وسیعی از کاربردها و در بسیاری از صنایع مناسب ساخته است.

این نوار لاستیکی در انواع محیط ها برای استفاده مناسب می باشد. آن ها در تراکم های مختلف ساخته می شوند. این تراکم ها بسیار انعطاف پذیر و قابل تنظیم هستند.

چند نکته درمورد نوار اسفنجی لاستیکی

نوار طولی اسفنجی انواع مختلفی دارد. نوارهای طولی لاستیکی اسفنجی در سایزهای مختلف با بیش از 100 سایز مختلف در صنعت لاستیک سازی اصفهان موجود است.

با توجه به خصوصیات انعطاف پذیری نوارهای طولی لاستیکی اسفنجی، این نوارها قابل استفاده برای آب بندی، لرزه گیری است.

به علاوه نوارهای طولی اسفنجی مقاوم در برابر حرارت و گرما است. ضد اسید و روغن است و مقاوم در برابر لایه اوزون و اکسیداسیون است.

تحمل پذیری و مقاومت در برابر گرما در نوارهای طولی لاستیکی اسفنجی زیاد بوده است. این مقدار به بیش از 95 درجه سانتیگراد هم می تواند برسد.

  شماره تماس : 09133188361
  شماره دفتر: 03132336278
آدرس: اصفهان،خيابان دکتر بهشتي،بعد از ۴راه عباس اباد،مقابل جهان بلبرينگ
طراحی سایت اصفهان  – سئو سایت اصفهان

اگر تمایل به تحمل پذیرتر نمودن نوارهای طولی اسفنجی لاستیکی دارید، صنعت لاستیک سازی اصفهان می تواند نوارهای طولی اسفنجی را با متریال سیلیکونی تولید نماید.

خصوصیت این روش تحمل پذیری بالاتر در برابر گرما و بهبود بیش از 28 درجه سانتی گرادی آن است.

در ادامه از نوار طولی اسفنجی پخته شده سیلیکونی می توان برای صنایع دارو، غذایی و آرایشی استفاده کرد. علاوه بر آن خودرو سازی، فیلتر سازی، آب بندی سالنهای ساندیچ پنل و سد سازی را می توان نام برد. همچنین در صنایع دفاع و شیمیایی در کنار صنایع هواپیما سازی و واگن سازی استفاده نمود.

شما می توانید محصولات زیر را مشاهده کنید:
نوار طولی لاستیکی
ورق لاستیکی
اورینگ مدار بسته
اورینگ متری
جعبه اورینگ

نگاه کلی به محصولات صنعت لاستیک سازی اصفهان نشان دهنده فعالیت صنعت اصفهان در حوزه وسیعی از صنایع لاستیک سازی است.

نوار اسفنجی لاستیکی و انواع آن

برای توضیح انواع لاستیک اسفنجی، محصول و کاربردهای آن و متداول ترین صنایع نوار اسفنجی لاستیکی در کنار توضیح داده ایم.

به شکل 1نوار اسفنجی لاستیکی توجه کنید.

کلروپن / نئوپرن اسفنجی (CR)

Chloroprene / Neoprene یک لاستیک مصنوعی و پلیمریزه است که یک ماده سلولی بسته به خوبی تثبیت شده باشد. این ماده به طور گسترده استفاده می شود.| نوار سیلیکونی

برای مقاومت در برابر دما می تواند در هر دو محیط گرم و سرد استفاده شود. از مقاومت شیمیایی، خواص حلال بودن و روغن بسیار خوبی برخوردار است.

با توجه به خاصیت مهار شعله و جذب آب، باعث می شود این مواد در برابر تخریب مقاوم باشند. اغلب در نوار اسفنجی مورد نیاز برای برنامه های کاربردی خودرو محبوب است. بنابراین در صنعت اتومبیل سازی از آن استفاده می شود.

کلروپن/نئوپرن انعطاف پذیر و بادوام است و خیلی خوب در مقابل فشار مقاومت می کند.

اسفنج مخلوط Neoprene / EDPM

Neoprene EPDM ترکیبی از فوم بسته سلول ارزان قیمت است. اغلب از آن به عنوان یک لاستیک اسفنجی با کیفیت عمومی استفاده می شود.

به دلیل خاصیت طول عمر بالا و عدم وجود ترک و شکنندگی آن، از فرم های جداگانه آن محبوب تر است. یعنی این ترکیب نسبت به حالت جداگانه نئوپرن و EPDM دارای خواص بهتر و مقاومت بالاتری است.

مخلوط اسفنج Neoprene و EPDM ضد آب است. برای صنعت ورزشی و اوقات فراغت و همچنین صنعت دریایی و شناوری نیز ایده آل است.| نوار آب بندی

این ماده در برابر سوخت، روغن و واکنش های شیمیایی مقداری مقاومت از خود نشان می دهد. در برابر شعله های اجاق از خود مقاومت نشان می دهد. بنابراین از این نوع نوار اسفنجی لاستیکی در صنعت اجاق سازی از آن بهره می گیرند.

نوار اسفنجی لاستیکی طبیعی (NR) – نوع سلول باز

نوار طولی لاستیکی طبیعی با نام NR شناخته می شود. این ماده دارای ساختار سلولی باز و سنگین با کارایی بالا است.

به شکل 2 نوار لاستیکی دقت نمایید.

در برابر فشار مقاومت بسیار خوبی دارد و ضد لغزش است. همچنین در طبیعت بازیابی می شود.

نوار لاستیکی اسفنجی طبیعی همچنین عایق بسیار خوبی در برابر صوت و لرزش است. بنابراین برای محیط های پر سر و صدا با کاربردهای صنعتی که نیاز به کنترل صدا مناسب است.

 NR را می توان در بسیاری از محصولات روزمره به کار برد. آن ها را می توان در واشرهای طبل، تشک ماساژ، ابزارها و قالب ها و نوارهای مقاوم یافت.

اسفنج EPDM

اگرچه ترکیب Neoprene و EPDM به طور فزاینده ای محبوب شده است. اما هنوز هم EPDM به خودی خود مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع نوار لاستیکی اسفنجی مورد علاقه طیف گسترده ای از شرکت های مهندسی عمران، ساخت و ساز و کاربردهای الکتریکی است.

شکل 2 نوار لاستیکی

EPDM یک لاستیک مصنوعی با ساختار سلولی بسته و منعطف با هزینه کم است. این لاستیک برای کاربردها و محصولاتی مانند عایق و واشر در صنعت خودرو ایده آل است.| نوار لاستیکی آب بندی

اسفنج EPDM دارای مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش، ازن، دما و هوازدگی و استفاده مداوم است. همچنین در برابر روغن ها، بنزین ها و اسیدها مقاومت کمی دارد.

این ویژگی ها آن را برای مهر و موم ها و عایق های حرارتی مناسب نموده است. همچنین این نوع نوار اسفنجی لاستیکی را برای مصارف عایق بندی بام، تهویه هوا و عایق یخچال محبوب ساخته است.

اسفنج PVC / Nitrile

اسفنج PVC و Nitrile یک نوار لاستیکی با ساختار نرم و منعطف است.

این نوار طولی سیلیکونی خواص حرارتی عالی دارد. این خواص حرارتی آن را برای کاربردهایی که عایق لوله گرم و سرد هستند ایده آل می کند.

در مکان هایی که میزان فشار کمتری وارد می شود، این نوار اسفنجی لاستیکی برای تشکیل یک عایق انعطاف پذیر مناسب است. به راحتی در واشرها، پدها، نوارها، ورق ها و لوله های نیمه دایره استفاده می شود.

این نوع نوار اسفنجی هم در برابر مواد روغنی و هم به مواد شیمیایی مقاوم است. همچنین از جذابیت صوتی خوبی برخوردار است.

کاربردهای معمولی اسفنج PVC / Nitrile برای کارخانه های گرمایش، تصفیه آب سرد و گرم، عایق مجاری لوله ها و واشر خودرو مناسب است.

اسفنج وینیل / نیتریل

اسفنج وینیل / نیتریل اغلب برای لباس های محافظتی به کار می رود. از جمله در جلیقه های ضربات پلیس و نظامی و محافظ بدن سوارکاری از آن استفاده می شود.

این ماده برای مقاومت در برابر ضربه عالی است و خواص ضد لرزش قدرتمندی در برابر مواد مرطوب کننده دارد. این نوار اسفنجی لاستیکی یک لاستیک مصنوعی با سلول بسته است. این لاستیک بسیار انعطاف پذیر است و برای پوشیدن بسیار راحت است.