رابر لاینینگ مخازن

 رابر لاینینگ (آستر لاستیکی) برای محافظت از سطوح فلزی در برابر خوردگی، پوسیدگی و سایش استفاده می شود. استفاده از رابر لاینینگ مختص به استفاده این آسترهای لاستیکی برای مخازن نیست. بلکه هر سطح فلزی از استفاده رابر لاین نینگ در برابر پدیده های قرارگیری فلز با شرایط آب و هوایی و مواد شیمیایی بهره می برد. نگاهی به کاربرد رابرلاینینگ اشاره بر استفاده از پوشش لاستیکی در صنایع مختلفی از قبیل صنایع شیمیایی، نفت وگاز، صنایع غذایی و صنایع دارویی کشور است. پوشش دهی آستر لاستیکی به ضخامت 3 میلی متر در انواع رابر لاینیگ مطرح شده و در بیشتر مواقع با توجه به شرایط محیطی و درجه سختی از رابر لاینینگ سخت و رابر لاینینگ نرم استفاده می شود.

انواع رابر لاینینگ:   

رابر لاینینگ سخت: در محدوده درجه سختی از ShoreA و ShoreD است. رابرهای سخت در مقابل اسیدها و بازها مقاومت ویژه ای از خود نشان می دهند. به دلیل انعطاف ناپذیری رابرهای سخت در محل هایی که تنش مکانیکی در آنها زیاد است نباید از این رابرها به عنوان پوشش دهنده استفاده نمود.

رابر لاینینگ نرم:  در محدوده و درجه سختی shoreA است و دارای ویژگی های دیگری نسبت به shoreD  را داراست.

همچنین تعمیرات رابر لاینینگ هم به دو صورت گرم و سرد انجام می گیرد. به علاوه برای کیفیت رابرلاین نیگ مواردی از قبیل ضربه نخوردن به آن هنگام چکش زدن و یا هنگام جوش کاری، عدم قرارگیری مستقیم مخازن در زیر نور آفتاب، دوری از هر گونه عملیات حرارتی چون جوشکاری در نزدیکی مخازن ضروری است. برای جلوگیری از سوراخ شدن آستر لاستیکی از ورود به مخازن همراه با کفش می بایست خودداری شود. کنترل چند ماه یکبار و نظارت برای سالم بودن آستر لاستیکی می تواند از خطرات احتمالی چون سوراخ شدن جلوگیری به عمل آورد. متریال های استفاده شده برای رابر لاینیگ از NBR,SBR,NR , …  است.

همانند دیگر محصولات صنعت لاستیک سازی اصفهان می توانید محصولات لاستیکی را در www.efahanrubber.com مشاهده بفرمایید.