ورق اسفنجی

ورق اسفنجی چیست؟

ورق اسفنجی در دسته لاستیک های سلول باز تقسیم بندی می شود و با گازی که به مواد اولیه آن تزریق می شود ساختار اسفنجی پیدا کرده و به اصطلاح سلولی می شود . بیشتر لاستیک های سلول باز لاستیک طبیعی است و یک ماده الاستیکی عالی محسوب می شود که می تواند به سرعت فشرده شده و به حالت اولیه باز گردد . دارای فشار انتهایی کمی در برابر گازها بوده و در برابر نفوذ هوا به آن نیز مقاوم است .
در حالی که گاهی در نامیدن لاستیک اسفنجی از اصطلاحات فوم و اسفنج به صورت جا به جا استفاده می شوند ، باید توجه داشت که این دو ساختار یکسان نیستند و با یکدیگر تفاوتهایی دارند . فوم و اسفنج هر دو دارای ساختارهای سلولی و دارای منفذ هستند ، هر کدام از این ساختار ها دارای ویژگی های منحصر به فرد خود است که ممکن است یکی از آنها انتخاب بهتری برای مصرف خاص باشد .
بنابراین ویژگی های فوم و ورق اسفنجی باید جدا بررسی شود . تفاوت عمده این دو در ساختار یعنی فوم و لاستیک اسفنجی در باز و بسته بودن سلول های آن و یا اندازه این سول ها یا منافذ است . در ساختار های سلول بار ، حفرات اسفنجی به یکدیگر راه دارند در حالی در ساختار های سلول بسته منافذ اسفنجی ریز بوده و به یکدیگر مربوط نمی شوند .

ورق اسفنجی

فوم لاستیکی با ساختاری انعطاف پذیر (  که تحت عنوان لاستیک سلولی یا منبسط شده نیز شناخته می شود) از ساختار سلول باز برخوردار است و قابلیت ایجاد تراکم کم و زیاد را دارد و این امر را برای درزگیری و عایق کاری برای کاربردهای کابینت ها و سایر مصارف تجاری ایده آل باشد .

ورق اسفنجی دارای ساختاری سلول باز است اما اندازه سلول های آن بسیار بسته تر از فوم لاستیکی است ، که این ساختار مقاومت بسیار خوبی در برابر فشار های بالا دارد و همچنین بازیابی خوبی در برابر فشرده سازی ، همراه با امکان مسدود کردن مایعات و گازها دارد .

ورق اسفنجی دارای یک ساختار پلیمری می باشد که طی فرایند پلیمریزاسیون مواد اولیه تولید می شود. سرعت فرایند پلیمریزاسیون ورق نوار طولی لاستیک اسفنجی می تواند از چند دقیقه تا چند ثانیه متغیر باشد .

پلیمرهای واکنش سریع دارای چرخه های کوتاه هستند و نیاز به استفاده از همزن های سریع برای مخلوط کردن کامل واکنش دهنده ها دارد برای سنتز  پلیمرهایی که با سرعت آهسته ترکیب می شوند.

می توان با استفاده از دست نیز فردایند مخلوط کردن انجام شود ، اما به مدت طولانی تذی برای مخلوط کردن نیاز دارند ، در نتیجه در کاربرد های صنعتی و تولید انبوه این محصول تمایل به استفاده از ماشین آلات برای مخلوط کردن محصولات وجود دارد . پردازش محصولات نهایی لاستیک های تولید شده می تواند از تکنیک های مختلفی شامل ریختن مواد اولیه و قالب گیری آن باشد .

ورق اسفنجی ممکن است شبیه به فوم های لاستیکی باشد ، اما این دو یکی نیستند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *