پکینگ لاستیکی

پکینگ لاستیکی چیست؟

پکینگ لاستیکی یک قطعه لاستیکی است که برای آب بندی پیستون و شفت و پمپ ها کاربرد دارد. این محصول معمولا از دو جنس آزبستوس و متالیک ساخته می شود که در ادامه به تفاوت این دو می پردازیم. عمر مفید پکینگ ها به جنس مواد سازنده آنها بستگی  دارد. به طور معمول پکینگ لاستیکی را از لاستیک طبیعی یا مصنوعی می سازند. همچنین برای افزایش آستانه تحمل پکینگ ها در برابر فشار از رینگ های پشتیبان می توان استفاده کرد. پکینگ های لاستیکی در سایز های مختلف به صورت ردیفی یا چند تکه در صنایع لاستیک سازی اصفهان تولید و عرضه می شود.

پکینگ لاستیکی چه ویژگی هایی دارد؟

  • پکینگ ها قابلیت تحمل فشار بالا را دارند
  • محصولی ضد زنگ است
  • انتقال دهنده حرارتی و گرمایشی است
  • مقاوم در برابر سایش
  • اصطحکاک پایین
  • در برابر مواد شیمیایی مقاومت بالایی دارد
  • تغییر شکل نمی دهند
  • کیفیت بالایی دارند
  • نصب آنها آسان است

صنعت اصفهان با بیش از ۱۰ سال تجربه در عرصه ساخت و تولید قطعات لاستیکی و پلیمری، کوپلینگ و دیافراگم لاستیکی، طراحی و تولید انواع قطعات لاستیک و پلاستیک حجیم و سنگین وزن.

فروش : ۰۹۱۳۳۱۸۸۳۶۱

مدیریت : ۰۹۱۳۱۱۸۸۶۴۷

info@esfahanrubber.com


پکینگ ها چگونه عمل می کنند

عملکرد پکینگ های لاستیکی به صورت یک طرف و دو طرفه می باشد. همچنین قابلیت تحمل فشار از 250 بار تا 700 را دارا می باشند. جایگاه قرار گیری آنها از روی لبه های داخلی و خارجی مشخص می شود. در صورتی که لبه های بیرونی بلند تر باشد در قسمت گلویی و در صورتی که لبه های داخلی بلند تر باشد در قسمت پیستون به کاربرده می شوند.

طریقه نصب پکینگ ها

نصب پکینگ لاستیکی باید به گونه ای باشد که فشار سیال داخل پمپ، لبه پکینگ را به حفره قرارگیری پکینگ و به دیواره بچسباند. کاربرد این محصول در آب بندی شفت ، پیستون و پمپ ها می باشد.

مطالعه بیشتر : دیافراگم منجیددار ، ورق لاستیکی 

انواع پکینگ لاستیکی از نظر جنس

همانطور که گفته شد پکینگ لاستیکی از دو جنس مختلف آزبستوس و متالیک تولید و عرضه می گردد. که در اینجا به تفاوت این دو محصول پرداخته می شود.

پکینگ متالیک

پکینگ های متالیک برای فشار و دما های بالا طراحی و تولید می شوند. مواد تشکیل دهنده پکینگ متالیک ترکیب گرافیت یا مواد چرب دیگر با فویل‌های فلزی مثل مس و آلومینیوم می باشد. در هنگام استفاده از این محصول روغن کاری آن فراموش نشود. در صورتی که خشک کار کند و روغن کاری نشود باعث خط افتادن روی سطح تماس می شود.

پکینگ آزبستون

پکینگ های آزبستوس برخلاف پکینگ های متالیک بیشترین استفاده در دما های پایین را دارند. انعطاف و تراکم مناسب از ویژگی های پکینگ های آزبستوس می باشد. برای استحکام بیشتر این محصول از روغن یا گریس و پودر گرافیت استفاده می‌شود.چند نوع پکینگ لاستیکی تولید می شود؟

پکینگ لاستیکی انواع مختلفی دارد که در این قسمت هرکدام از این محصولات را معرفی می کنیم.

پکینگ یک طرفه پلی اورتان

پکینگ لاستیکی پلی اورتان جزو پر کاربردترین محصول در بین تمام پکینگ ها می باشد. این محصول جهت آب بندی از یک سمت در صنایع شیر سازی و پمپ سازی کاربرد دارد. در برابر اسید ها و باز ها مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. برترین ویژگی این محصول اصطکاک پایین و مقاموت تا دمای 260 درجه می باشد. استفاده از این محصول در سیلندر ها مانع از نشتی می شود. پکینگ‌های پلی اورتان از موادی مثل الیاف شیشه، کربن، گرافیت، اکسید فلزات و پلیمرهای مختلف ساخته می‌شوند.

پکینگ دوطرفه فلزدار

عمده کاربرد پکینگ‌های دو طرفه فلزدار در جک های پنوماتیک می باشد. در ساخت این محصول یک صفحه فلزی در بین دو پکینگ قرار می گیرد تا مقاومت آن را دو چندان کند. پکینگ ها به صورت جدا گانه در دو طرف یک صفحه فلزی نصب می شوند. این پکینگ ها فشار بالایی را تحمل می کنند.

پکینگ منجیددار

این محصول یک نوع پکینگ یک طرفه می باشد و جنس مواد ساختاری آن از نیتریل است. برای تقویت پکینگ منجیددار از یک لایه الیاف کتان یا پلی استر استفاده می شود ، که تنها تفاوت این محصول با دیگر پینگ های یک طرفه را می سازد. این محصول خود در انواع مختلفی تولید و عرضه می گردد. مقاومت در برابر فشار بالا و تغییر نکردن شکل اصلی از خصوصیات مهم این نوع پکینگ است.

پکینگ کمپرسی

بیشترین کاربرد پکینگ پرسی در محیط های با فشار کم می باشد. انعطاف پذیری پکینگ پرسی باعث می شود که مقدار فشار را بتوان تنظیم کرد و راحت تر در محفظه های آب بندی استفاده شود.معمولا از پلاستیک یا نخ نسوز و یا لاستیک نخ‌دار با روکش فلزی تشکیل می‌شوند. همچنین بهترین جایگزین برای پکینگ های طبقاتی V پک و U پک‌ می باشد.

پکینگ پیستون

کاربرد پکینگ پیستون در ابتدای سیلندر ها قرار می گیرد تا از پیستون در برابر نشتی محافطت کند. همچنین باعث تداوم آب‌بندی بین پیستون و محفظه سیلندر می‌شود. عمده کاربرد پکینگ پیستون در جک‌های هیدرولیکی و پنوماتیکی است.

پکینگ لاستیکی طبقاتیV پک و U پک

پکینگ های V پک و U پک به علت شکل ظاهری آنها به پکینگ های طبقاتی نیز معروف می باشند. جنس این محصول از NPR و مهمترین ویژگی آن قابلیت تنظیم ارتفاع می باشد. یک نوع پکینگ کاربردی در تمام موارد استفاده می باشد. این محصول از 5 لایه NPR و 2 لایه منجیددار ساخته می شود. این نوع پکینگ‌ها در جک‌های هیدرولیکی و پنوماتیکی استفاده می شوند.

پکینگ گلویی

اصلی ترین وظیفه این نوع پکینگ آب‌بندی گلویی سیلندر در حین باز و بسته شدن است. محل قرارگیری این پکینگ در ابتدای گاید است و مانع نشتی مواد از داخل سیلندر می شود. پکینگ گلویی در آب‌بندی جک‌های هیدرولیک و پنوماتیک کاربرد دارد.


صنعت اصفهان با بیش از ۱۰ سال تجربه در عرصه ساخت و تولید قطعات لاستیکی و پلیمری، کوپلینگ و دیافراگم لاستیکی، طراحی و تولید انواع قطعات لاستیک و پلاستیک حجیم و سنگین وزن.

فروش : ۰۹۱۳۳۱۸۸۳۶۱

مدیریت : ۰۹۱۳۱۱۸۸۶۴۷

info@esfahanrubber.com


 عمده کاربرد پکینگ ها

پکینگ‌ها در جک‌های هیدرولیکی و پنوماتیکی استفاده می شوند. پکینگ های لاستیکی بیشترین کاربرد را برای درزبندی شفت ، پیستون و پمپ‌ ها دارند. اصلی ترین وظیفه این قطعه جلو گیری از نشت مایعات ، جامدات ، گاز های خطر ناک و مواد منفجره به دستگاه اصلی می باشد. پکینگ در پمپ های هیدرولیک بسیار حائز اهمیت است زیرا سیال درون پمپ محافظت کرده و مانع از ورود هوا به درون پمپ می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *