گسکت

گسکت لاستیکی

گسکت لاستیکی چیست؟

گسکت لاستیکی یک جزء الاستومری است که تقاطع بین دو سطح را در بر می گیرد. آنها معمولاً از انواع مختلفی از جمله لاستیک، چوب پنبه یا کاغذ، فلز، مس و فوم ساخته می شوند. این عنصر انعطاف پذیر به دلیل عملکردی که دارد می تواند برای دامنه وسیعی از اهداف مورد استفاده قرار گیرد. این موارد شامل ضد لرزش، بسته بندی، بهداشت، سر و صدا و کاهش صدا و از همه مهمتر رایج ترین استفاده آن، آب بندی است.گسکت لاستیکی تقریباً در تمام صنایع از جمله فرآوری مواد غذایی، پتروشیمی، دارویی، آب و گاز استفاده می شود. مواد گسکت لاستیکی به دلیل ویژگی ها و قابلیت مقاومت در برابر تعدادی از محیط ها مانند معدن و دریا در اعماق دریا ، مقاومت در برابر مواد شیمیایی ، اسیدهای قلیایی ، درجه حرارت شدید و فشار انتخاب می شوند. بیشتر اوقات، ترکیباتی مانند گسکت زخم مارپیچ از ترکیبی از مواد پرکننده فلزی و نرمتر (گرافیت انعطاف پذیر) ساخته می شوند.

عملکرد گسکت لاستیکی

برای عملکرد گسکت لاستیکی به طور مؤثر و از بین بردن هرگونه نشتی ، باید به اندازه کافی فشرده شود تا سدی کامل ایجاد کند. که باعث ایجاد مهر و موم شده و از محتویات داخل مهر و موم محافظت کند. علاوه بر این ، واشرها با جدا کردن قسمت هایی از مالش در برابر سطوح سخت و ایجاد اصطکاک ، از قسمتهای متحرک برنامه محافظت می کنند. گسکت الاستومری مؤلفه ای است که در برابر ورودی گاز و مایعات عایق ایجاد می کند. و باعث ایجاد مهر و موم بین دو سطح می شود. واشرها برای پر کردن ناهنجاری ها و اتصال دو سطح به یکدیگر ایده آل هستند. همچنین در برخی موارد ، برای تأمین مهر و موم بدون نشتی ، باید درزگیر درست روی واشر اعمال شود. با توجه به اینکه واشر فضای بین این دو سطح را پر می کند. آنها باید از موادی ساخته شوند که به راحتی تغییر شکل یافته. و به طور کافی هرگونه بی نظمی را پر می کنند.

 


صنعت اصفهان با بیش از ۱۰ سال تجربه در عرصه ساخت و تولید قطعات لاستیکی و پلیمری، کوپلینگ و دیافراگم لاستیکی، طراحی و تولید انواع قطعات لاستیک و پلاستیک حجیم و سنگین وزن.

 

  شماره تماس : 09133188361
  شماره دفتر: 03132336278
آدرس: اصفهان،خيابان دکتر بهشتي،بعد از ۴راه عباس اباد،مقابل جهان بلبرينگ
طراحی سایت اصفهان  – سئو سایت اصفهان

دسته بندی گسکت ها

درزبند ها بر اساس فلزی یا غیر فلزی بودن به ترتیب زیر تقسیم بندی می گردد:

 1. Metallic (فلزی)
 2. Non Metallic (غیر فلزی)
 3. Semi Metallic (نیمه فلزی)

گسکت ها با ساختار فلزی و نیمه فلزی دارای انواع مختلف می باشد :

 •  گسکت رینگی Ring joint Gaske
 •  گسکت با پوشش فلزی Metal Jacketed Gasket
 • گسکت مارپیچی یا اسپیرال وند Spiral wound Gasket
 • گسکت های مارپیچیSpiral wound gasket

ويژگي گسکت های اسپيرال

1-بخاطر بهره برداری از چندين حلقه پی در پی در نوار فلزي كه همراه با نوار وسطی (فيلر) پيچيده میگردد. واشرهاي اسپيرال قابليت آب بندي بسيار بالایی را شامل میشوند که این خود ویژگی منحصر به فردی است.

شایان ذکر است که بهترین نوع واشر لاستیکی و گسکت را برای لاستیک سازی در اصفهان را شرکت اصفهان رابر تولید میکند.

2- با انتخاب مدل مناسب براي نوار فلزی و نیز نوار filer، واشر اسپيرال كليه استفاده های صنعتي تا فشار 201 بار و محدوده حرارتي -204 تا 1003 درجه سانتيگراد را متحمل میشود. همچنین در انواع محيط هاي شيميايي قادر به ادامه ی فعالیت خود است.

3- مطابق شرايط اطراف نصب واشر (دما ، فشار ، و…) نوار فلزي مدل فولادهاي ضد زنگ مس، nickel و همچنین titanium برگزید. نوار فيلر هم متناسب با نياز از مدل گرافيت ، سراميك ، تفلون و يا ماده های نسوز انتخاب میشود.

4- بخاطر ویژگی ارتجاعي خوب، واشرها در مقابل لرزش، شوك حرارتي و شوك ضربه بسيار محکم هستند.

5- راحتی هنگام نصب يكي از ويژگيهاي نمایان واشرهاي اسپيرال است. بخاطر عدم بهره بردن از چسب در زمان مونتاژ اين واشرها، عوض کردن و جایگزینی واشرهاي اسپيرال خیلی ساده است. واشرهاي اسپيرال هیچ تاثیر مخربی بر سطوح flange نمیگزارد و این نیز یک ویژگی موثر است.انواع گسکت های اسپیرال وند بر اساس رینگ داخل و خارج

 • گسکت اسپیرال وند بدون رینگ
 • گسکت اسپیرال وند با رینگ داخل
 • گسکت اسپیرال وند با رینگ خارج
 • گسکت اسپیرال وند با رینگ داخل و خارج
 • گسکت با پوشش فلزی
 • گسکت لاستیکی

کاربرد گسکت های لاستیکی

گسکت لاستیکی در لوله کشی های مخازن و پروژه های مربوط به آب کاربرد دارند. نوع مسطح این درزبند ها از ورق لاستیکی بریده می شود. مدل تقویت شده با رینگ فلزی برای فشارهای بالا مناسب می‌باشد. در نوع تقویت شده می توان با جایگزین نمودن بخش لاستیکی از رینگ فلزی به دفعات استفاده نمود.

انواع گسکت کدام اند؟

1-گسکت تخت

این gasket از آزبست(C.A.F) و يا تفلون (PTFE) و همچنین از گرافيت (GRAPHIT) ساخته شده است. در Flange هاي ساده و Flange هايی که سطح برامده دارند بهره برده میشود. این در حالی است که در Flange هاي زبانه و دارای شیار نیز استفاده ی بسیاری را دارا میباشند.

2- گسکت حلزوني

اين مدل از gasket شامل يك لايه ی فولادی ضد زنگ، يك رویه پركننده از نوع آزبست ساخته شده است. همچنین ممکن است این لایه از جنس گرافیت و یا تفلون نیز باشد. كه با سطح مقطع V شكل و بشکل تحت فشار قرار گرفته، دور هم دوران داده شده میباشد. مقطع V طور باعث میگردد اين گسکت ها فشار بيشتري را متحمل میشوند. کلفتی اين مدل گسکت براي همه ی اندازه و كلاس ها یکی است. اين گسکت ها از قاطی شدن يك فلز شكل داده شده از سیم و مواد نرم پركننده ساخته میشود.

3- گسکت لاستیکی

اين مدل لايي از آزبست ، تفلون و يا گرافيت ساخته شده است. از زير و رو نیز با صفحه آهنی پوشیده گشته است. کلفتی اين مدل لايي براي همه ی اندازه و كلاس  ها مساوی با 4.5mm+0.25 است. قطر خارجي گسکت لاستیکی در يك اندازه معین براي همه ی كلاس ها یکی است. اين مدل لايي در Flange های با سطح برامده و Flange های زبانه و مبدل هاي حرارتي بهره برده میشود.

4- رينگهاي آب بندي مخصوص Flange های با اتصال رينگي

اين مدل از فلز (عموما فولادهاي نرم و آلياژهاي آن) تولید میگردد. این باعث میشود داراي مقطع بادامكي و يا 8 وجهی (Octagonal) باشد.

معرفی گسکت

موارد مصرف و کاربرد های گسکت

گسکت لاستیکی یک عنصر اساسی در بسیاری از فرآیندهای تولید است؛ زیرا در مشخصات متعدد قابل دستیابی هستند. مواد گسکت بر اساس ویژگی های مواد مانند مقاومت در برابر مواد شیمیایی، دما (نوسانات دما)، فشارها، اسیدها، گازها و بعضاً نیروهای الکترومغناطیسی یا الکتریکی برای نصب نصب می شود. گسکت ها اجزای بسیار متداولی هستند و در اتومبیل ها، قطارها، هواپیماها، قایق ها، تجهیزات برقی، پمپ ها و بسیاری موارد دیگر می توان یافت.

صنایعی که از گسکت لاستیکی استفاده می کنند

یک گسکت لاستیکی ظرفیت مقاومت در برابر برخی از سخت ترین محیط ها برای محصولات آب بندی صنعتی را فراهم می کند، این موارد عبارتند از:

 • فرآوری شیمیایی
 • تولید برق
 • پتروشیمی و دریای عمیق
 • نفت و گاز
 • معدن
 • نظامی
 • هوافضا
 • صنایع بهداشتی

 


صنعت اصفهان با بیش از ۱۰ سال تجربه در عرصه ساخت و تولید قطعات لاستیکی و پلیمری، کوپلینگ و دیافراگم لاستیکی، طراحی و تولید انواع قطعات لاستیک و پلاستیک حجیم و سنگین وزن.

فروش : ۰۹۱۳۳۱۸۸۳۶۱

مدیریت : ۰۹۱۳۱۱۸۸۶۴۷

info@esfahanrubber.com


طراحی سایت اصفهان
سئو سایت اصفهان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *